Mikor lehet visszatérni az edzéshez sportsérülés után?

Mikor lehet visszatérni az edzéshez sportsérülés után?

dr. Páll Zoltán
dr. Páll Zoltán 2024.05.17

Egy sportolónak, akár hobbi-, akár profi versenyző, az egyik legnehezebb dolog egy sérülést követően türelmesen „üldögélni a kispadon”. Nem véletlen, hogy az egyik leggyakrabban elhangzó kérdés ilyenkor, hogy mikor térhetek vissza az edzéshez. Dr. Páll Zoltán, a Sportorvosi Központ sebésze, traumatológus arra hívta fel a figyelmet, mennyire fontos, hogy a sportolók megértsék, mit kockáztatnak a túl gyors visszaállással, és bemutatta a felépülést támogató kezeléseket is.

Időt kell szánni a regenerációra

Sportsérülés után fontos a minőségi gyógyulás.- A legfontosabb dolog, amit egy sportolónak el kell fogadnia, hogy a sportsérülések utáni túl gyors visszatérés további károkat okozhat, és mivel a szalagok és az izmok kompenzálni próbálják az eredeti sérülés okozta eltéréseket, jelentősen megnő egy további sérülés kockázata – foglalja össze Páll doktor. – Ilyenkor felmerül a kérdés, hogy honnan tudhatjuk, hogy mennyi időnek kell eltelnie a visszatérésig, hogy a felépülés lezajlott. A válasz minden esetben egyéni, de általánosságban van néhány szempont, amelyeket mérlegelni kell.

  • A sérülés típusa és komolysága

Ezen a téren mindenképpen el kell különíteni azokat az eseteket, amikor egy traumatikus esemény okozta a sérülést, azoktól, amikor túlterhelés áll a háttérben. Utóbbi esetek általában gyorsabban gyógyulnak és jól reagálnak az olyan konzervatív kezelésekre, mint a fizikoterápia vagy a vény nélküli gyógyszerek. A traumatikus események után hosszabb felépüléssel és néha akár műtéti megoldással is kell számolni.

  • A fájdalom szintje

Ha valaki komoly fájdalmat él meg egy sportsérülés kapcsán, nem szabad úgy hozzáállnia, hogy „majd magától rendbe jön”, minél hamarabb orvosi segítséget kell kérnie. Enyhe-közepes fájdalom esetén is fontos a pihenés és az orvosi vizsgálat. Ez utóbbi azért is elengedhetetlen, mert tipikusan az esések és a fejsérülések azok, amelyek nem feltétlenül okoznak komoly fájdalmat, de belső sérülésekkel járhatnak. Amennyiben egy sportoló úgy véli, nem olyan erős a fájdalma, hogy orvoshoz forduljon, de a helyzet, a fájdalom mértéke egy hét alatt sem javul, mégis érdemes szakemberhez fordulnia, hogy megelőzhető legyen egy krónikus állapot kialakulása.

Honnan tudhatjuk, hogy megtörtént a felépülés?

Van néhány indikátor, amely segít eldönteni, megérett-e az idő a visszatérésre, ezek az alábbiak:

  • a fájdalom hiánya,
  • a duzzanat megszűnése,
  • a sérült terület teherbírása fájdalom és duzzanat nélkül,
  • visszanyert erőnlét,
  • a teljes mozgástartomány visszaállása.

Az edzéshez való visszatérésnek mindig fokozatosan kell megtörténnie, apránként emelve az intenzitást és az időtartamot, különösen figyelve a sérült testrész állapotára. A legfontosabb azonban, hogy ebben a kérdésben a kezelőorvosra kell hallgatni, akinek a célja nem csupán az, hogy az adott testrész használható legyen, de az is, hogy a „használat” biztonságosan történjen és ne vesse vissza később a sportteljesítményt.

Így érhető el a minőségi gyógyulás

A sportsérülések kapcsán sokan nem is gondolnak arra, hogy ilyenkor nem csak a fájdalomcsillapítás a cél. A sportsérülések gyógyulását gyorsíthatja a hialuronsav injekciókúra is. A minőségi gyógyuláshoz a kockázati tényezők későbbi kiküszöbölésére is koncentrálni kell, mint amilyen például a túledzettség, a nem megfelelő edzésmódszer, sportszer, és a rendellenes anatómiai szituációk – például gerinc deformitás, lúdtalp – korrigálása.  
- A kezeléseknél is számos szempontot kell figyelembe venni – hangsúlyozza dr. Páll Zoltán, a Sportorvosi Központ sebésze, traumatológus. - A konzervatív kezelések között alkalmazhatunk gyógyszeres kezelést, például fájdalomcsillapítókat, gyulladáscsökkentőket, akár injekciós formában is. A strukturális kezelésekkel pedig nem csak felgyorsíthatjuk a gyógyulást és a regenerációt, de biztonságosabbá tehetjük a későbbi edzésmunkát is. Ilyen kezelés történhet többek közt a porcmátrix alkotó elemeinek adagolásával, például hialuronsav injekciós kúrával és szintén injekciós orvosi kollagén terápiával. A funkcionális gyógytorna olyan segítség, ami minden páciensnél elengedhetetlen, bizonyos esetekben azonban mindent összevetve a műtét a leginkább járható út. A cél mindenképpen egy funkcionálisan, jól működő testrész, a kiegyenlített, biztonságos teljesítmény elérése és a visszaesés, újabb sérülés elkerülése.  

Forrás: Sportorvosi Központ (www.sportorvosikozpont.hu)

 

Visszalépés az előző oldalra...