Hogyan javítható a teljesítmény a téli sportokban?
A téli sportok erőt, gyorsaságot, egyensúlyérzéket és állóképességet igényelnek, tehát mind a profiknak, mind a hobbi sportolóknak elengedhetetlen a megfelelő felkészülés, nem csak a teljesítményfokozás, de a biztonság miatt is. Megfelelő edzésmunka és kondíció híján ugyanis nem csak a célokat nehéz elérni, de még a sportsérülések kockázata is jelentősen megnő. Fülöp Tibor, a Sportorvosi Központ sportszakmai igazgatója, laborvezető, BDR A-Trainer a felkészülés alapjaira és a teljesítmény optimalizálásának lehetőségére hívta fel a figyelmet.
A megfelelő felkészülés rendkívül fontos a téli sportoknál
Az olyan sportágak, mint a sí, a snowboard, a korcsolya vagy a jéghoki rendkívüli módon igénybe veszik a szervezetet. Ezek a mozgásformák erős izmokat, kitűnő egyensúlyérzéket és gyors reflexeket igényelnek, ha pedig ezek nem állnak rendelkezésre, komoly rizikóval lehet számolni a sérülések, különösen a rándulások, ficamok, törések tekintetében. Az alacsony hőmérséklet pedig csak fokozza ezt a kockázatot, hiszen az izmok és az ízületek lassabban melegednek be és kevésbé flexibilisek. A téli sportoknál tehát esszenciális szerepű az fő izomcsoportok erősítése, az egyensúly fejlesztése és a flexibilitás fokozása, nem csak a sérülésveszély csökkentése, de a teljesítmény javítása miatt is.
Alapvető felkészítő gyakorlatok téli sportokhoz
Ahhoz, hogy a fő izomcsoportok fejlődjenek, javuljon a stabilitás és az állóképesség, érdemes néhány alapvető gyakorlatot rendszeresen beépíteni a felkészülésbe. Ezek az alábbiak:
- Húzódzkodás: ezzel növelhető a fogáserő és a felsőtest állóképessége.
- Guggolás: ezzel az alapgyakorlattal erősíteni lehet a lábakat, különösen a négyfejű combizmot és a farizmokat.
- Kitörés: helyesen kivitelezve a gyakorlatot, az alsó test izmai, az egyensúly és a koordináció is fejlődnek.
- Plank: rendkívül hatékony gyakorlat a törzsizmok fejlesztésére, ami alapvető a stabilitáshoz és a téli sportokhoz szükséges kontroll, tartás erősítéséhez.
- Egyensúly gyakorlatok: az egyensúlyozáshoz használt sporteszközök nagyon hasznosak a proprioceptivitás fejlesztésében, az esések megelőzésében, hiszen a havas, jeges felületek még stabilabb egyensúlyozási képességet igényelnek.
- A jól felépített edzéseken kívül a sportolóknak van még tennivalójuk a gyakori téli sportsérülések megelőzésében – hangsúlyozza a szakértő.- Rendkívül fontos az adott tréningek előtt a bemelegítés, talán még nagyobb jelentősége van ennek a kültéren zajló téli sportoknál, mint máshol. Ugyancsak megnő a rendszeres nyújtás jelentősége, különösen az adott sportágban erősen igénybe vett izmokat, ízületeket illetően. Edzés előtt dinamikus nyújtást, mobilizást, utána statikus nyújtógyakorlatokat ajánlott végezni.
Mi lehet még része a téli sportokra felkészítő programnak?
A rezisztencia edzések (vagyis az izomerő fejlesztés) a téli sportoknál döntő jelentőségűek, hiszen az alsó- és felsőtest izmai, a törzsizmok ereje meghatározza a teljesítményt és a biztonságot. Ezen kívül nem szabad háttérbe szorítani a kardioedzéseket sem, hiszen a futás, a kerékpározás, az úszás mind az állóképességet fejlesztik.
- A teljesítménydiagnosztikának nagy szerepe van a téli sportokra való felkészülésben, még azoknak a hobbisportolóknak is érdemes ezen részt venni, akik valamilyen komolyabb célt tűztek ki maguk elé, és biztonságos ütemű fejlődésben, az egészségüket nem veszélyeztetve szeretnék elérni azt. Ugyanakkor nagyobb igénybevétel előtt vagy valamilyen alapbetegség esetén sportorvosi kivizsgálás is ajánlott. A komplex teljesítménydiagnosztikai vizsgálat eredményei nagyon sok adathoz juttatnak minket, és irányt mutatnak abban, hogy a felmérés alatt mutatott teljesítmény értelmezhető legyen az aktuális állapothoz mérten. Minél több adat birtokában vagyunk, annál inkább személyre szabható az edzésmunka és elkerülhető az alul- vagy túlterhelés – ismerteti Fülöp Tibor, a Sportorvosi Központ sportszakmai igazgatója, laborvezető, BDR A-Trainer. – A legjobb eredmény pedig akkor várható, ha a teljesítménydiagnosztikai felmérés után születő javaslatokat beillesztik az edzésprogramba. Ha a felmérés eredményei beépülnek az edzéstervbe, a profi- és hobbisportolók sikerei és önmagukhoz mért fejlődése igazolja a teljesítménydiagnosztika hatékonyságát.
Forrás: Sportorvosi Központ (www.sportorvosikozpont.hu)
Téma szakértője
Orvos válaszol
Göbölös Mária
Egy kérdésem lenne a fiammal kapcsolatban. 14 éves lesz novemberben és rendszerint sportol, focizik egyesületi szinten. Szeretném megkérdezni hogy a tegnapi nap folyamán meccs előtt és közben is eléggé rosszul érezte magát fájt a feje és szédült egy kicsit de a meccset végigjátszotta. Amikor hazaértünk adtam neki egy fájdalomcsillapítót a fejfájása jobb lett de a szédülés nem igazán múlt el még a mai nap is fennáll. Nem is engedtem iskolába. Láza nincs azt mondja amikor feláll akkor szédül. Nyáron amikor melegebb volt előfordult hogy fájt a feje meccs vagy edzés után de ezt betudtam annak hogy meleg van és esetleg kevés folyadékot fogyasztott. Ezek utána egyből el is múltak miután hazaért és felfrissített magát. De a tegnapi után a szédülés még a mai napon is tart. Lehet hogy esetleg napszúrást kaptunk vagy valami komolyabb? gondoltam hogyha nem múlik akkor holnap a körzetihez leküldöm csak kicsit aggaszt ez a szédülés. Étvágya van, és rengeteg folyadékot itatok vele. Most volt sportorvosi vizsgálat is 3 hete /vizelet, EKG, szemvizs. vérnyomás/ és minden rendben volt. Ön szerint helyes ha holnap leküldöm a háziorvoshoz? vagy esetleg ez elmúlik 1-2 napon belül magától és nem kell nagyon aggódnom?? Köszönöm válaszát
Legyen szíves vizsgálatra küldeni 14 éves fiát! Valószínűleg nincs komolyabb probléma, lehet vírus fertőzés előjele, lehet napszúrás ha hányingere is van, lehet vérnyomás probléma, vércukorszint eltérés. Vizsgálja meg a háziorvos, esetleg egy laborvizsgálatot is érdemes megcsináltatni, ha nem múlnak a panaszok!
Üdvözlettel
Dr. Matusovits Andrea
Páciensek mondták
Nagyon izgalmas
Nagyon izgalmas èlmèny belehelyeznem magam egy profi teljesítmènydiagnosztikai protokollba. Àtèlni, megbeszèlni milyen összefüggèsek adjàk ki a sportolò teljesítmènyét mèg akkor is ha csak kedvtelèsböl teszi azt. Köszönöm az irànytüt Fülöp Tibornak.
Fülöp Tibor
sportszakmai igazgató, laborvezető, BDR A-Trainer