Félmaratonra készül? Így lehetnek hatékonyabbak az edzések

Félmaratonra készül? Így lehetnek hatékonyabbak az edzések

Fülöp Tibor
Fülöp Tibor 2024.07.04

Aki ősszel tervez félmaratont futni, most már mindenképpen komolyan kell vennie az edzéseket, bár a felkészülés időtartama leginkább az edzettségi szinttől függ. A hátralévő hetekben azonban sokkal hatékonyabbá tehető az edzés a teljesítménydiagnosztikai felmérés eredményeire támaszkodva, amelyre Fülöp Tibor, a Sportorvosi Központ sportszakmai igazgatója, laborvezető, BDR A-Trainer hívta fel a figyelmet.

Mennyi idő alatt lehet felkészülni a félmaratonra?

A 21 km-es táv éppen olyan szintű kihívást jelent, ami még egy hobbifutó számára is megoldható, de csak megfelelő felkészülés után. Aki sosem futott előtte, annak nyilván sokkal több időt érdemes a felkészülésre szánni, azoknak pedig, akik bár futnak, de ilyen távot még nem teljesítettek, csak az edzési metódusukon kell változtatni. Átlagos edzettség mellett legalább 6-14 hetet kell kalkulálni az edzésmunkára.

  • Tanácsok kezdőknek

A futóedzésekhez nagy segítség lehet a teljesítménydiagnosztika.Kezdők számára nem javasolt a félmaratonra történő felkészülés, első körben a 10 kilométer teljesítését érdemes célul kitűzni. Az olyan futóknak, akik 10 km alatti távot szoktak rendszeresen futni, 12-14 hét szükséges ahhoz, hogy biztonságos és hatékony legyen a felkészülés. Ennyi idő alatt felépíthető egy jelentősebb állóképesség és erő, hogy a futás egyre kevésbé legyen megerőltető. A futóedzéseket heti 1-2 kiegészítő edzéssel ajánlott megtámogatni, amelyek javítják az erőnlétet és a sérülések megelőzését is szolgálják. Jó választás lehet például az úszás, a Pilates, az elliptikus tréner használat vagy akár valamilyen csoportos óra. Heti legalább egy napot pedig az edzésmentes regenerációra kell szánni. Az utolsó 3-5 hét a legnagyobb futóteljesítmény időszaka, az utolsó 1-2 hétben azonban már csökkenteni kell a távot és egy picit a gyakoriságot, az intenzitás megtartása mellett, hogy legyen ideje a szervezetnek csúcsformába kerülni a versenyre.

  • Tanácsok haladóknak

Edzettebb és haladó futóknak 6-10 hét is elég lehet a félmaratonra való felkészüléshez, azoknak pedig, akik már többször teljesítették a 21 km-t, a cél inkább a személyes rekordjuk megdöntése lehet. A heti 4-5 edzés során 10 km-ről érdemes emelni az adagot a teljes távig, beiktatva 1-2 kiegészítő sportág edzését is. Profi futóknál viszonylag gyakori hiba, hogy megfeledkeznek az alapokról, és nem figyelnek kellőképpen a pihenésre, nem szánnak elég időt a verseny előtti edzések terjedelmének csökkentésére vagy csak egyszerűen nem ellenőrzik, még mindig elég jó állapotú-e a versenyre szánt futócipőjük. 

Miben segíthet a teljesítménydiagnosztika?

A teljesítménydiagnosztikai felmérés amatőr sportolóknak is hasznos.Kezdő futóknak, különösen, ha kitűzték maguk elé a félmaratont, nagyon ajánlott legalább a kezdetekben egy profi edző segítségét kérni, nehogy a lelkesedés a teljesítmény rovására menjen, esetleg sportsérüléshez, sportártalomhoz vezessen.
- Sok kezdő vagy nem kellőképpen felkészült futó szó szerint beleszalad tipikus hibákba. Az egyik a hosszú távok elhanyagolása, pedig csak ezek képesek fejleszteni az alapállóképességet, és a gyors regenerálódást, vagyis ezekre lehet építeni a rövidebb távokat és a későbbi gyorsulást. A másik a túl intenzív edzés. Ezeken kívül jellegzetes hiba, hogy mindig ugyanolyan edzéseket végez valaki. Ha nem váltogatjuk a távokon kívül a terepet és a sebességet, semmilyen tekintetben nem fogunk fejlődni. Az edzésmennyiséget illetően pedig meg kell találni az optimális edzésszámot és edzésfelépítést, és ha elég kitartóak vagyunk, szinte egyenes az út a teljesítmény javulásához – hangsúlyozza a szakember.
Annak, aki komolyan elszánja magát a profi edzésekre vagy szeretne teljesíteni például egy félmaratont, esetleg javítani szeretne a korábbi idején, érdemes részt vennie egy teljesítménydiagnosztikai felmérésen.
- A módszer lényege a sportágspecifikus tesztprotokoll, eszközpark, kiértékelés és tanácsadás. A futókat természetesen futószalagon teszteljük, és a felmérés során arra törekszünk, hogy minél kevesebb tényező hátráltassa a sportolót. Több paraméter feltérképezése nyugalmi állapotban történik, ilyen például a testösszetétel vagy a vegetatív idegrendszer állapota – hangsúlyozza Fülöp Tibor, a Sportorvosi Központ sportszakmai igazgatója, laborvezető, BDR A-Trainer. - A kiértékelés és tanácsadás során pedig a legfontosabb cél, hogy a gyakorlatias információk hasznosak legyenek a sportolónak, vagy adott esetben az edzőnek, és valós segítséget nyújtsanak az edzésmunka optimalizálásához, hogy a kitűzött cél, akár a félmaraton, valóban elérhető legyen.

Forrás: Sportorvosi Központ (www.sportorvosikozpont.hu)


 

Orvos válaszol

Göbölös Mária

Tisztelt Doktor Nő/Úr!
Egy kérdésem lenne a fiammal kapcsolatban. 14 éves lesz novemberben és rendszerint sportol, focizik egyesületi szinten. Szeretném megkérdezni hogy a tegnapi nap folyamán meccs előtt és közben is eléggé rosszul érezte magát fájt a feje és szédült egy kicsit de a meccset végigjátszotta. Amikor hazaértünk adtam neki egy fájdalomcsillapítót a fejfájása jobb lett de a szédülés nem igazán múlt el még a mai nap is fennáll. Nem is engedtem iskolába. Láza nincs azt mondja amikor feláll akkor szédül. Nyáron amikor melegebb volt előfordult hogy fájt a feje meccs vagy edzés után de ezt betudtam annak hogy meleg van és esetleg kevés folyadékot fogyasztott. Ezek utána egyből el is múltak miután hazaért és felfrissített magát. De a tegnapi után a szédülés még a mai napon is tart. Lehet hogy esetleg napszúrást kaptunk vagy valami komolyabb? gondoltam hogyha nem múlik akkor holnap a körzetihez leküldöm csak kicsit aggaszt ez a szédülés. Étvágya van, és rengeteg folyadékot itatok vele. Most volt sportorvosi vizsgálat is 3 hete /vizelet, EKG, szemvizs. vérnyomás/ és minden rendben volt. Ön szerint helyes ha holnap leküldöm a háziorvoshoz? vagy esetleg ez elmúlik 1-2 napon belül magától és nem kell nagyon aggódnom?? Köszönöm válaszát
Kedves Szülő!
Legyen szíves vizsgálatra küldeni 14 éves fiát! Valószínűleg nincs komolyabb probléma, lehet vírus fertőzés előjele, lehet napszúrás ha hányingere is van, lehet vérnyomás probléma, vércukorszint eltérés. Vizsgálja meg a háziorvos, esetleg egy laborvizsgálatot is érdemes megcsináltatni, ha nem múlnak a panaszok!
Üdvözlettel
Dr. Matusovits Andrea

Páciensek mondták

Professzionális felmérés

Abszolút professziónális teljesítménymérésen vettem részt! Minden kérdésemre választ kaptam. Köszönöm szèpen!

Fülöp Tibor

Fülöp Tibor

sportszakmai igazgató, laborvezető, BDR A-Trainer


Kapcsolódó videók


Visszalépés az előző oldalra...