A legnagyobb állóképességet igénylő sportoknál is segít a teljesítménydiagnosztika

A legnagyobb állóképességet igénylő sportoknál is segít a teljesítménydiagnosztika

Fülöp Tibor
Fülöp Tibor 2024.10.15

Az állóképességi sportokról általában a maratonfutás jut az eszünkbe, holott a futásnak több válfaja, valamint más sportok is követelhetnek nagyon komoly kitartást, izomerőt és állóképességet. Annak pedig, aki extrém, vagy akár csak önmagához képest jelentős sportteljesítményre készül, nagyon hasznos lehet a teljesítménydiagnosztikai felmérés és tanácsadás. Erről a témáról kérdeztük Fülöp Tibor, a Sportorvosi Központ sportszakmai igazgatóját, laborvezetőt, BDR A-Trainert.

Az állóképességi sportok speciális felkészülést igényelnek

Az állóképességi sportok alapvetően nagy terhelést jelentenek az szervezetnek egy viszonylag hosszú ideig tartó periódusban, amikor is a teljesítmény erősen függ az aerob energiaszolgáltatástól, vagyis a szénhidrát- és zsíranyagcserétől. Ez azt is jelenti, hogy olyan sportokat is az állóképességi sportok közé lehet sorolni, amelyekről elsőre nem gondolnánk, mint például a squash, a rögbi vagy a gimnasztika, ugyanis ezek mind igénylik az aerob anyagcsere hatékony működését.
Ezen kívül az állóképességi sportok jelentősen igénybe veszik az izomzatot, tehát mind a törzsizmoknak, mind a többi izomnak erősnek kell lennie. Az izomerő és az állóképesség egyaránt függenek a megfelelő edzésmunkától és a táplálkozás minőségétől.
- Manapság egyre többen űzik a keménynek nevezhető sportokat, amelyeknél az állóképességi szó elé gyakran kerül az „ultra” vagy az „extrém” kifejezés. Azoknak, akik ilyen kihívást választanak, vagy legalábbis saját határaikat erősen szeretnék feszegetni, mindenképpen ajánlott a személyre szabott sporttáplálkozás, a mentális felkészülés és a teljesítménydiagnosztikai vizsgálat is. Ez utóbbi alapján építhető fel egy edzésterv, amely a legközelebb vihet még az extrém célokhoz is – hangsúlyozza Fülöp Tibor.

Ezek a legnagyobb állóképességet igénylő sportok

  • Versenyek előtt hasznos lehet a teljesítménydiagnosztika.Maratonfutás: manapság egyre több hobbi sportoló vállalkozik a 42 kilométeres táv lefutására, ami átlagosan 4 óra alatt teljesíthető az amatőröknek, természetesen megfelelő felkészülés után.
  • Ultra-maratonfutás: minden olyan futás ultramaratoninak nevezhető, ami hosszabb a maratoni 42,190 km-nél. Leggyakrabban 100 km-es versenyeket hirdetnek meg, de igazán extrémnek számít például a 217 km hosszú és csaknem 4500 méter szintemelkedést tartalmazó Badwater Ultramarathon. Minden ilyen táv nyilvánvalóan extrém állóképességet kíván mind fizikálisan, mind mentálisan, és speciális edzés- és táplálkozási tervet igényel.
  • További extrém futások: léteznek országokon átívelő futások és egyre nagyobb a népszerűsége a terepfutásoknak is, amelyek 5-100 km-esek lehetnek, és szinte szó szerint árkon-bokron keresztül zajlanak.
  • Ultra kerékpározás: a kerékpársportban több olyan esemény is van, amely nagyon komoly állóképességet igényel, és jelentős változatosságot mutat a terepet, a versenytávot és az időtartamot illetően. Bár általában a 200 km-nél hosszabb távokat szokás „ultra” jelzővel illetni, van, ahol nem a nagy távolság, hanem például egy többnapos verseny vagy éppen az jelenti a legnagyobb kihívást, hogy a kerékpárosnak magának kell hordoznia a teljes felszerelését, segítők nélkül. A terep kerékpározás és a mountain bike szintén állíthatják olyan megmérettetés elé a sportolót, amely különleges felkészülést igényel.
  • Ultra úszás és más vízi sportok: a hosszútáv úszás és a 10 km feletti maratoni úszás általában nyílt vízen zajlanak, ami hatalmas megterhelést jelent a szervezetnek, de a medencében zajló versenyeket sem lehet nagyon komoly edzések és felkészülés nélkül sikeresen teljesíteni. A hosszútávú kajakozás mellett pedig az utóbbi időszakban nagy népszerűségre tett szert a raftingolás és versenyeken látható a szlalom kenuzás is, amelyek szintén hatalmas erőkifejtést és állóképességet igénylő sportok.

Az állóképesség minden sportban fejleszthető

A teljesítménydiagnosztika profi és amatőr sportolóknak is fontos.- Bár a fent felsorolt sportágak valóban extra edzettséget és állóképességet igényelnek, szinte nincs olyan sport, amelyben ne lehetne és ne kellene fejleszteni ezt a képességet – hangsúlyozza Fülöp Tibor, a Sportorvosi Központ sportszakmai igazgatója, laborvezető, BDR A-Trainer. - Legyen szó tehát bármilyen állóképességi sportról, az élsportolóknak és a hobbisportolóknak is személyre szabott edzésben ajánlott gondolkodni. Ennek professzionális alapját pedig a teljesítménydiagnosztikai vizsgálat jelentheti, ami nem csak arra irányul, hogy meghatározzuk az egyén intenzitási zónáit, pulzustartományait, hanem arra is, hogy az ő céljaihoz, állapotához, szabadidejéhez képest tervezzük meg az edzésmunkát. Ha megfelelő edzéstervvel, edzésperiodizációval és optimális esetben megfelelő táplálkozási tervvel dolgozik egy sportoló, jó eséllyel elérheti a céljait még a legnagyobb állóképességet igénylő sportokban is. 

Forrás: Sportorvosi Központ (www.sportorvosikozpont.hu)

 

Orvos válaszol

Göbölös Mária

Tisztelt Doktor Nő/Úr!
Egy kérdésem lenne a fiammal kapcsolatban. 14 éves lesz novemberben és rendszerint sportol, focizik egyesületi szinten. Szeretném megkérdezni hogy a tegnapi nap folyamán meccs előtt és közben is eléggé rosszul érezte magát fájt a feje és szédült egy kicsit de a meccset végigjátszotta. Amikor hazaértünk adtam neki egy fájdalomcsillapítót a fejfájása jobb lett de a szédülés nem igazán múlt el még a mai nap is fennáll. Nem is engedtem iskolába. Láza nincs azt mondja amikor feláll akkor szédül. Nyáron amikor melegebb volt előfordult hogy fájt a feje meccs vagy edzés után de ezt betudtam annak hogy meleg van és esetleg kevés folyadékot fogyasztott. Ezek utána egyből el is múltak miután hazaért és felfrissített magát. De a tegnapi után a szédülés még a mai napon is tart. Lehet hogy esetleg napszúrást kaptunk vagy valami komolyabb? gondoltam hogyha nem múlik akkor holnap a körzetihez leküldöm csak kicsit aggaszt ez a szédülés. Étvágya van, és rengeteg folyadékot itatok vele. Most volt sportorvosi vizsgálat is 3 hete /vizelet, EKG, szemvizs. vérnyomás/ és minden rendben volt. Ön szerint helyes ha holnap leküldöm a háziorvoshoz? vagy esetleg ez elmúlik 1-2 napon belül magától és nem kell nagyon aggódnom?? Köszönöm válaszát
Kedves Szülő!
Legyen szíves vizsgálatra küldeni 14 éves fiát! Valószínűleg nincs komolyabb probléma, lehet vírus fertőzés előjele, lehet napszúrás ha hányingere is van, lehet vérnyomás probléma, vércukorszint eltérés. Vizsgálja meg a háziorvos, esetleg egy laborvizsgálatot is érdemes megcsináltatni, ha nem múlnak a panaszok!
Üdvözlettel
Dr. Matusovits Andrea

Páciensek mondták

Visszatérek!

Nyerő csapaton ne változtass!"- Én is így tettem.... Köszönet a teljesítmény-diagnosztikáért, a sok hasznos tanácsért, együttgondolkodásért.

 

Fülöp Tibor

Fülöp Tibor

sportszakmai igazgató, laborvezető, BDR A-Trainer


Kapcsolódó videók


Visszalépés az előző oldalra...