6 étkezési szabály állóképességi sportolóknak

A táplálékunk az üzemanyagunk, éppen ezért még a nem sportolóknak is kiemelt figyelmet kell rá fordítani. Angyal Viktória, a Sportorvosi Központ sport dietetikusa szerint az állóképességi sportot űzőknek még ennél is fontosabb, hogy kialakítsák a teljesítményt optimalizáló táplálkozási szokásokat.

A teljesítménydiagnosztika valódi haszna

Az elmúlt időszakban felröppent néhány félreértés a teljesítménydiagnosztika kapcsán, amelyeket Fülöp Tibor, a Sportorvosi Központ sportszakmai igazgatója igyekszik tisztázni.

Milyen laborvizsgálatok segítik a sportolókat?

A rekreációs, egészségmegőrző jelleggel sportoló hobbi-, a rendszeresen edző és versenyző amatőr-, valamint az élsportolók teljesítőképességét is számos tényező befolyásolhatja, amelyek gyakran nehezen felismerhetők. A teljesítménydiagnosztika egyik kiegészítő eleméről, a sportolóknak ajánlott laborvizsgálatokról Fülöp Tibor, a Sportorvosi Központ sportszakmai igazgatója beszélt.

Ezért fontos a teljesítménydiagnosztika az élsportban

Egyre elterjedtebb szemlélet a sportegyesületek közt, hogy nem vesznek „zsákbamacskát”, vagyis a csapatba került sportolóknál első lépésként teljesítménydiagnosztikai felmérést végeznek - még az ismert sztároknál is. Így történt ez a frissen Barcelonába igazolt Dembélé esetében is, és Fülöp Tibor, a Sportorvosi Központ szakmai igazgatója szerint egyre több magyar csapat szintén így várja a versenyzőit.

Triatlon – a hobbi- és élsportolók is fejlődhetnek

A triatlon az a sport, amelyet csak szerelemből lehet űzni, viszont bármikor el lehet kezdeni és mindig van rá esély, hogy felülmúljuk önmagunkat. Dr. Bátorfi Béla, a Magyar Triatlon Szövetség elnöke, amatőr sportoló és Fülöp Tibor, a Sportorvosi Központ szakmai igazgatója a sportág összetett edzésmódszereiről és szépségeiről beszélt.

Mit jelent a teljesítményközpontú sporttáplálkozás?

A sporttáplálkozás a teljesítményoptimalizálás egyik legjelentősebb alkotórésze, amely úgy segíti a teljesítmény maximalizálását, hogy közben az egészségmegőrzést is szem előtt tartja. Angyal Viktória, a Sportorvosi Központ sportdietetikusa a legfontosabb tudnivalókra hívta fel a figyelmet.

Lehet önfeledt is a sportolás - 6 fájdalomcsillapító eljárás

A sportolást megnehezítheti a fájdalom, legyen az krónikus vagy akut. Léteznek azonban olyan fájdalomcsillapító technikák, amelyek már egyetlen alkalom után is jelentős javulást eredményezhetnek, hosszútávon pedig visszaadhatják a felszabadult mozgás örömét. Dr.Páll Zoltán, a Sportorvosi Központ sebésze, traumatológus, sportorvos a leghatékonyabb módszereket összegezte.

Csak tudatos felkészüléssel maradhatunk a csúcson!

Orbán Csaba Kabóca, vak sportoló, 8 évvel ezelőtt kezdett futni, 3 évre rá pedig a londoni paralimpián 12. lett a maratoni távon – egy hirtelen beugró, látó kísérővel. Hihetetlen eredményeit elképesztő adottságai mellett tudatos felkészülésének is köszönheti. Fülöp Tiborral, a Sportorvosi Központ sportszakmai igazgatójával és Kabócával a kontrollált edzések előnyeiről beszélgettünk.

Életkora miatt nehezebb az edzés? Optimalizálja a teljesítményét!

40-50 éves kor felett sem kell lemondani a remek fizikai kondícióról, a könnyedebb tréningekről és a komoly edzésről sem. Ebben az életkorban azonban előtérbe kell, hogy kerüljön a sportártalmak kezelése és megelőzése, a biztonság. Azonban Fülöp Tibor, a Sportorvosi Központ sportszakmai igazgatója, laborvezetője szerint mindezek ellenére a teljesítmény bármilyen életkorban javítható!

Jó hír sportolóknak: az oxigénfelvevő képesség is fejleszthető!

A maximális oxigénfelvétel szintje, vagyis a sokat emlegetett VO2 max megmutatja, hol helyezkedik el egy sportoló állóképességi teljesítményének határa. Fülöp Tibor, a Sportorvosi Központ sportszakmai igazgatója, laborvezetője szerint azonban ez az érték csupán egyetlen része a komplex teljesítménydiagnosztikának, amelynek eredményeire már egy igen hatékony edzésterv épülhet.