A legnagyobb állóképességet igénylő sportoknál is segít a teljesítménydiagnosztika

Az állóképességi sportokról általában a maratonfutás jut az eszünkbe, holott a futásnak több válfaja, valamint más sportok is követelhetnek nagyon komoly kitartást, izomerőt és állóképességet. Annak pedig, aki extrém, vagy akár csak önmagához képest jelentős sportteljesítményre készül, nagyon hasznos lehet a teljesítménydiagnosztikai felmérés és tanácsadás. Erről a témáról kérdeztük Fülöp Tibor, a Sportorvosi Központ sportszakmai igazgatóját, laborvezetőt, BDR A-Trainert.

A sporttáplálkozásnak nem csak általános szabályai vannak

A sporttáplálkozás bizonyos mértékig különbözik a nem sportolóknak ajánlott egészséges táplálkozási alapelvektől, már csak azért is, mert ez lehet a sportolói teljesítmény fokozásának egyik hatékony eszköze. Vajdovich Dorottya, a Sportorvosi Központ dietetikusa, okleveles táplálkozástudományi szakember MSc, PhD-hallgató nem csak az idevágó általános ajánlásokra hívta fel a figyelmet, de arra is, hogy sportágra és személyre szabottan lehet kidolgozni a legoptimálisabb étrendet.

Félmaratonra készül? Így lehetnek hatékonyabbak az edzések

Aki ősszel tervez félmaratont futni, most már mindenképpen komolyan kell vennie az edzéseket, bár a felkészülés időtartama leginkább az edzettségi szinttől függ. A hátralévő hetekben azonban sokkal hatékonyabbá tehető az edzés a teljesítménydiagnosztikai felmérés eredményeire támaszkodva, amelyre Fülöp Tibor, a Sportorvosi Központ sportszakmai igazgatója, laborvezető, BDR A-Trainer hívta fel a figyelmet.

Mikor lehet visszatérni az edzéshez sportsérülés után?

Egy sportolónak, akár hobbi-, akár profi versenyző, az egyik legnehezebb dolog egy sérülést követően türelmesen „üldögélni a kispadon”. Nem véletlen, hogy az egyik leggyakrabban elhangzó kérdés ilyenkor, hogy mikor térhetek vissza az edzéshez. Dr. Páll Zoltán, a Sportorvosi Központ sebésze, traumatológus arra hívta fel a figyelmet, mennyire fontos, hogy a sportolók megértsék, mit kockáztatnak a túl gyors visszaállással, és bemutatta a felépülést támogató kezeléseket is.

Belevágna a kerékpározásba? Fogadja meg a szakértő tanácsait!

Sokan érzik úgy a tavasz, a nyár beköszöntével, hogy szabadtéri sportra vágynak, és nem kevesen döntenek a kerékpározás mellett. De hogy érdemes elkezdeni a kerékpáros edzéseket, hogy lehet fokozatosan javítani a teljesítményt és miben segíthet a szakember? Fülöp Tibor, a Sportorvosi Központ sportszakmai igazgatója, laborvezető, BDR A-Trainer szolgált tanácsokkal.

Sport szívritmuszavarral? Erre kell figyelni!

A szívritmuszavar több, mint egy-egy nagyobb bedobbanás, vagy egy megterhelés kapcsán jelentkező gyors pulzus. Ez egy valódi szív-érrendszeri probléma, amit kardiológus tud diagnosztizálni, és szükség esetén a kezelést is ő rendelheti el. De mit történik egy ilyen diagnózis után azokkal, akik rendszeresen sportolnak? Fel kell adniuk az egyébként nagyon pozitív hatású tevékenységet? A korábban ülő életmódot folytatók pedig már nem is kezdhetnek el edzeni? Dr. Vaskó Péter, a Sportorvosi Központ kardiológusa elárulta, hogyan lehet biztonságos a sport szívritmuszavarral.

Hirtelen visszaesett a futóteljesítménye? Ilyen okai lehetnek

Jónéhány hobbifutó, és néha a félpofik, profik is megtapasztalhatták már, hogy hirtelen visszaesett a teljesítményük, csökkent az állóképességük, lelassultak. Ennek a jelenségnek számos természetes, ártalmatlan oka lehet, de vannak esetek, amikor érdemes mélyebben utánajárni az okoknak. Ezt tette Fülöp Tibor, a Sportorvosi Központ sportszakmai igazgatója, laborvezető, BDR A-Trainer is.

Mikor szükséges sportolóknál az ergospirometriás vizsgálat?

Az ergosprirometriás vizsgálat egy professzionális módszer, amellyel nem csak a sportoló szív-érrendszeri edzettségi állapota mérhető pontosan, de a légzésteljesítménye is, sőt akár rejtett betegségek gyanúja is felmerülhet az eredmények kapcsán. Dr. Molnár Dóra, a Sportorvosi Központ sportorvosa, háziorvos arra a kérdésre válaszolt, kinek és mikor érdemes részt vennie ezen a vizsgálaton.

Mennyi idő alatt lehet visszaszerezni az erőnlétet?

Sok hobbi- és amatőr sportolóval előfordul, hogy kiesik hosszabb-rövidebb időszak az edzésből. Egy betegség, egy sérülés, egy élethelyzet is járhat bizonyos inaktivitással, és hetek-hónapok után egyáltalán nem könnyű visszaszerezni a fittséget, az erőnlétet, újra elérni egy jó teljesítményt. Fülöp Tibor, a Sportorvosi Központ sportszakmai igazgatója, laborvezető, BDR A-Trainer ehhez a folyamathoz adott fogódzókat.

Miért romlik a teljesítményem? A sportorvos válaszol

Az élsportolókon kívül amatőr- és hobbi sportolók is találkozhatnak azzal a jelenséggel, hogy romlik, vagy legalábbis nem tud javulni a sportban produkált teljesítményük. Nem megy jól az edzés, nem alakulnak a vártnak megfelelően a versenyek, esetleg betegségek, sérülések hátráltatják a munkát. Dr. Molnár Dóra, a Sportorvosi Központ sportorvosa, háziorvos a teljesítménycsökkenés lehetséges okairól beszélt.